Виноробний бізнес під час війни: досвід власниці 46 Parallel Wine Group Анни Горкун

Виноробний бізнес під час війни: досвід власниці 46 Parallel Wine Group Анни Горкун Фото: колаж ТиКиїв

Анна Горкун – одна з найуспішніших жінок-підприємиць в Україні, засновниця виноробної компанії 46 Parallel Wine Group. Відносно молода компанія від першого дня свого існування створює преміальні вина під слоганом Proudly Ukrainian виключно з українського винограду, сприяє розвитку іміджу вітчизняної галузі, а також робить українські вина відомими на міжнародному ринку. 

За три роки існування 46 Parallel Wine Group завоювала понад 78 нагород, відкрила вина України світу на виставках в Лондоні, Парижі, США і Японії, вивела українські вина в число кращих вин світу, неодноразово завоювавши золото на міжнародних конкурсах, та представивши Україну своїм вином у Cite du Vin у Бордо.

Про виклики, з якими зіткнулася виноробна галузь в Україні після повномасштабного вторгнення, про специфіку роботи виноробів, а також про ринок споживання вина в Україні – наша розмова з Анною Горкун.

Як це – бути нині українським виробником вина? 

Сьогодні всім українським виробникам нелегко. Може здатися, що великі гравці бізнесу нині у відносно непоганій ситуації, адже імпорту стало значно менше, торгові полиці  звільнилися, попит на українські вина зріс, а ритейл зацікавлений у його просуванні та продажах, однак все не так просто. Зростання попиту на українську продукцію вимагає від виробників додаткових фінансових ресурсів. Тому перше завдання для винороба – знайти той капітал та інвестувати його у виробництво. Однак завдання ускладнюється тим, що з моменту початку повномасштабної війни всі постачальники намагаються перейти на відвантаження товару проти авансової оплати, а всі закупники намагаються максимально віддалити термін оплати. Винороби опиняються на такому "фінансовому шпагаті", коли мають профінансувати виробництво товару ще до того, як його відвантажать у збут, а гроші від реалізації товару отримають із високою ймовірністю через декілька виробничих циклів.

Принципи управління грошовими потоками повністю змінилися. Компанії з недостатнім капіталом для фінансування виробництва постають перед складним вибором. Вони або зовсім згортають виробництво, не маючи зараз доступу до банківського фінансування, або змушені збільшувати ціну на продукцію, щоб зменшити розрив у ліквідності та перекрити здорожчання собівартості. Це неминуче б’є по гаманцю споживача, адже товар на полицях стає дорожчим, однак і виробництво його суттєво зросло у ціні за останні півтора року.

Фото: соцмережі Анни Горкун

Виробники преміального сегменту мають дещо інші проблеми: вони, як і великі бізнеси, також закуповують все, що необхідно для виробництва вина, переважно на умовах передоплати. Але оскільки у них оберти менші, а ринок збуту ще вужчий, цикл грошового потоку в рази довший порівняно із великими виробниками вин масового сегменту. Крім того, абсолютно всі винороби, та й не тільки винороби, але й будь-які виробники товарів, зважаючи на небезпеку в умовах обстрілів, намагаються "не сидіти" на товарних запасах. Адже в разі чого тобі ніхто нічого не компенсує. Тому нині найприйнятніша модель роботи – "робота з коліс": виробив, продав, отримав гроші, виробив, продав… І т. под. Отже, для постачальника будь-якого товару, чи то пляшка для вина, чи готове вино у пляшці, оптимальна модель роботи – виробляти стільки, скільки гарантовано продаси і за що отримаєш гроші до моменту фінансування наступного циклу виробництва. Але оскільки за такою моделлю зараз намагаються працювати всі залучені у виробничий ланцюжок підприємства. Звісно, відбувається конфлікт інтересів, і зазвичай домовитися дуже складно.

Про сировину для виробництва

Наша компанія не без підстав має назву 46 Parallel Wine Group. По-перше, 46-а паралель – це золотий географічний регіон європейського виноробства, на якому розташовані Бордо, Бургундія, Коньяк, по друге, це також виноробні регіони України, в яких росте виноград для вин 46 Parallel Wine Group в Одеській та Херсонській областях. З 2022 року ми сконцентрувалися на виробництві вин тільки з виноградників Одеського регіону.

З Херсоном ситуація дуже складна. Ми втратили (сподіваются, тимчасово) можливість працювати з нашими партнерами, але сподіваємося, що ті вина, які нами були вироблені з херсонського винограду, понесуть славу про херсонських виноградарів і виноробів у світ і допоможуть у майбутньому залучити інвестиції для відновлення зруйнованих виноробних господарств регіону.

Оскільки наша компанія виробляє високі вина, суттєву частку портфеля займають марочні вина. Наші марочні вина витримуються у французьких бочках щонайменше по 2 роки, і лише після низки виробничих процесів вино розливають у пляшки, де воно відпочиває ще від одного до 3 років до того, як піти на продаж. У нас на витримці ще є запаси вина з херсонського винограду. Ми дбайливо ставимося до них і з нетерпінням чекаємо, коли їхні кондиції відповідатимуть нашим стандартам якості для того, щоб можна було випустити їх у продаж. З винами потрібно мати не тільки хист до праці та капітал для інвестицій, але й сталеві нерви для очікування правильного часу, щоб створити те враження на споживача, задля якого все і було задумано.

Найцікавіші моменти процесу виноробства

За фахом я юрист-міжнародник і економіст, але свого часу закохалася у виноробство, працюючи багато років у компаніях, в тому числі міжнародних, які володіли виноробнями, знала досконало усі процеси,  і зрозуміла, що  хочу зробити виноробство частиною свого життя.
Особисто для мене найдивовижнішим є виробництво класичних ігристих вин. Для багатьох ігристі вина – головний атрибут визначних подій та свят, але мало хто знає, як складно створювати цей продукт.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 46parallel (@46parallel)

Є дві найбільш відомі категорії ігристих – ігристі, вироблені методом Шарма-Мартінотті, та ігристі класичного методу шампанізації. Читачеві буде простіше зорієнтуватися, якщо ми наведемо простий приклад – метод Шарма-Мартінотті, всім добре відомий за просекко ("метод Шарма"), а класичний метод – за французьким шампанським. У першому випадку процес вторинного бродіння відбувається у металевих ємностях із контролем тиску та температури, на відміну від бродіння безпосередньо у пляшці за французькою технологією, а контроль температури відбувається тільки за рахунок температури у приміщенні для витримки. Бродіння має бути правильно від самого початку "зрежисоване" виноробом під час додавання дріжджів. Наш винороб працює за обома методами, і ми представили світу дві лінійки: 46 Parallel El Capitan Brut Rose із сорту Pinot Noir – легке, свіже, ароматне ігристе у найкращих традиціях ніжних італійських просекко; та лінійку 46 Parallel Grand Admiral Brut Nature із 49-місячною витримкою у пляшці та Brut Nature Rose із 22-місячною витримкою у пляшці. Обидва методи виробництва вина достойні уваги і мають своїх шанувальників.

Всі вина 46 Parallel Wine Group виробляються лімітованими релізами і з індивідуальним номером пляшки. Тому якщо до ваших рук потрапить наше вино, ви зможете просто на етикетці прочитати, скільки такого вина було виготовлено і яка за рахунком пляшка з цього релізу ваша. Це важливо, адже ми говоримо про особливий продукт, на виробництво якого було витрачено так багато зусиль, часу, та й, відверто кажучи, грошей.

Коли ти знаєш, що у твоїх руках келих, над яким працювали понад 5 років, твоє ставлення, твої почуття стають особливими. Адже розумієш, наскільки багато в нього вкладено. А моє почуття ще й сповнюються величезною гордістю за команду. Вони роблять неперевершений продукт, якість якого підтверджують не тільки міжнародні експерти, а й сотні людей, які пишуть мені напряму з усього світу, дякуючи за емоції, що відчули разом із українським вином, яким можна пишатися!

Від чого залежить якість вина?

На якість вина перш за все впливають природні явища, погода. Є декілька загальновідомих чинників, що мають визначальне значення для винограду, який вирощується під вино. Це ґрунт і рельєф, температура повітря та опади. Виноград не любить надмірну вологу. Виноград любить лагідне сонце та свіжий вітер.

Вважається, що найкращий виноград для вина – це той, лоза якого "страждала". Коріння винограду пристосоване до того, щоб здобувати живлення з десятків метрів з-під ґрунту. Саме тому один і той же сорт винограду буде мати абсолютно різні кондиції залежно від того, як на нього діє сукупність природних чинників.

Про молоді вина

Важливо розібратися в сучасній сленговій термінології. "Молодими винами" називають як вина, що ще не повністю освітлилися і в них не завершився процес бродіння, так і вина, що не були витримані у дубових бочках. Перша категорія вин зазичай носить дуже лімітований, сезонний характер, адже такі напої ви не знайдете на полицях ритейлу. Їх можна спробувати на винних фестивалях восени після збору врожаю.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 46parallel (@46parallel)

А от друга категорія дуже широка. Частка таких вин на полицях у магазинах України становить від 85% до 100%  ринку вина залежно від формату точки продажу. Хочете взнати детальніше, яке вино перед вами, я раджу читати інформацію на етикетці та контретикетці. Законодавство попіклувалося про те, щоб там було все необхідне для поінформованості споживача.

Про досвід виходу на закордонний ринок 

Я дивлюся на українське виноробство як на бізнес-модель. На жаль, на сьогодні вона вона неконкурентоспроможна на більшості закордонних ринків. Взагалі ми потрапили в унікальну ситуацію, коли нам кажуть: "Ми хочемо український продукт, ми готові говорити з виробниками". Але з іншого боку, коли ти сідаєш за стіл переговорів і починаєш з’ясовувати комерційні умови, то швидко розумієш, що будеш не в змозі гарантувати їх виконання. А мій підхід в роботі із партнерами – взаємовигідні комерційні домовленості для побудови довгострокових відносин на взаємній повазі та якісному продукті. Тому я не піду на співпрацю, якщо буду розуміти, що не виправдаю очікувань партнера або згенерую збиток для своєї компанії.

Отже, ми зіштовхуємося з реальністю, що нам готові надати можливість вийти на закордонні ринки на рівних з іншими постачальниками комерційних умовах. Це нормально. Це логічно. Але ми не витримаємо цю конкуренцію, бо не зможемо виграти у маркетингових війнах із європейськими конкурентами.  І це навіть не війни корпоративних маркетингових бюджетів, а боротьба маркетингового бюджету такої сімейної компаній, як наша, з бюджетом великих транснаціональних корпорацій, доповненим дотаціями з бюджету ЄС.

Щоб розібратися у тому, як так виходить, необхідно зрозуміти наступне: для таких держав, як Франція, Італія, Іспанія, виноробство є стратегічною галуззю економіки.  30% бюджету ЄС виділяється на так звану підтримку Common Agricultural Policy або САР, основна мета якої – побудувати нову модель управління сільським господарством. Виноробство завжди було частиною САР, але якщо раніше стояли завдання по суворому контролю обсягів виробництва вина, то зараз завдання було змінено, і основна мета фінансування – забезпечення якості та, найважливіше, "конкурентоздатності європейського вина на глобальному ринку".

До прикладу, реальні суми річного державного фінансування маркетингових витрат італійських виноробів в межах САР склали майже 102 млн євро за 2018 рік. На рекламу німецьких вин програмою було виділено 609 млн євро у 2019 році. А сусідня з нами Румунія щороку отримує по 49 млн євро на маркетинг своїх вин у світі. І це лише одна програма підтримки з цілої низки фінансових програм, які доступні європейським виноробам. Тоді як у нас не просто немає таких фінансових інструментів для розвитку і конкурентоздатності, але і базову фінансову стабільність вибиває з-під ніг війна, перебої із постачанням, зростання витрат на кожен етап виробництва і природне бажання всіх потенційних іноземних партнерів захистити свої інтереси, максимально переклавши відповідальність за будь-які перебої з постачанням на нас як на виробників товару із зони підвищеної небезпеки. Отже, так, нас готові прийняти на іноземному ринку, але ми маємо розуміти, що жодних преференцій або поблажливих умов там не буде. Кожен має розраховувати на власні сили.

 

Про смаки українців та іноземців

Смаки скрізь різні, але є й спільні риси. Історично регіон Східної Європи завжди тяжів до напівсолодких вин. Але щороку їхня частка в загальному обсязі стає меншою, а частка сухого вина збільшується. Тому можемо говорити про те, що смаки українців змінюються і стають все більше схожими на уподобання західної частини Європи з високою культурою споживання сухих вин. 

Але є ще інші тренди. Світова аналітика свідчить про приріст споживання ігристих вин, а дані продажів України підтверджують, що і для нашої держави ринок розвивається в одному напрямі зі світом. 

Нині українські споживачі налаштовані патріотично, і цей тренд відчутно зростає. Якщо раніше особливим попитом користувались імпортні вина, то зараз для особистого повсякденного вжитку люди віддають перевагу українському вину, до того ж роблять це свідомо.

Все більшу популярність здобувають рожеві вина, і це не тільки влітку, коли настрій начебто диктує такий профіль вина. Насправді рожеве вино – універсальне, воно підходить і до риби, і до м'яса, з ним поєднуються салати, фрукти, сири. Це продукт, який безпрограшно можна поєднувати з величезною кількістю страв, але він розкішний і сам по собі.

ТОП вин, які варто спробувати кожному

Я завжди говорю, що пошук свого "улюбленого вина" може тривати вічно, і це чудово. Адже палітра наших смаків і уподобань настільки різноманітна, що зупинятися на якомусь одному вині дуже прикро. Я раджу дегустувати різні вина, навіть якщо вважаєте, що вам подобаються тільки червоні або тільки білі. Цілком можливо, що ви натрапите на вино, яке змінить ваше уявлення про власні смаки. Моїми топами завжди були червоні марочні вина такого стилю, як наше вино 46 Parallel Grand Admiral Saperavi, 2018 – насичене, тілесне, з глибокими смаками та ароматами в'яленої вишні, шоколаду, листя тютюну та шкіри. Однак я також не можу не порадити ще одне вино, яке просто обожнюю, – це 46 Parallel Grand Admiral Brut Nature. Я про нього вже розповідала вище, коли описувала процес його виробництва і витримку протягом 49 місяців. Це вино – перлина нашої колекції. Свіже, іскристе, зі смаком та ароматом білого персика, карамболи, тонкими нотами меду, ванілі та бріошу.

Унікальність вина як продукту полягає у тому, що воно ніколи не повторюється, адже, як ми вже з'ясували, один і той же виноградник у різні роки отримає різну кількість сонця, вологи, речовин із ґрунту, і щороку буде нове унікальне вино. Тому я раджу вам приємних подорожей світом вина і нагадую, що вдома завжди найкраще, тому для нас українське вино – найближче.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
117949539_2632689196993778_4191878528112413600_n.jpeg - Марія Сартанія
Головна фанатка славнозвісного міста Києва. Злилась із його ритмом та красою.

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Києві відкрилася виставка, присвячена Японії - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві відкрилася виставка, присвячена Японії

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації