Техніки дихання, що зміцнюють здоров'я. Інтерв'ю з майстринею йоги

Техніки дихання, що зміцнюють здоров'я. Інтерв'ю з майстринею йоги Фото: інстаграм natellsartaniya

Йога – давня духовна практика, що прийшла до нас з Індії. Вона складається з восьми частин, що стосуються всіх аспектів людського буття – від дотримання моральних принципів, роботи з тілом і з диханням до тонких технік управління психікою, розумом та свідомістю.

Сьогодні ми поговоримо про один із головних аспектів у йозі, без якого неможливе будь-яке тренування, – правильне дихання. Ми розпитали про все майстриню йоги, яка практикує вже понад 12 років. Нателла Григорчук розкаже, чому у йозі головне – саме дихання та розкаже, які практики існують.

Правильне дихання в йозі

Розкажіть про свій досвід. Як ви прийшли до йоги?

Я працюю головним бухгалтером у великій компанії. Посада моя передбачає велику адміністративну та фінансову відповідальність. А якщо якісь проблеми, то й кримінальну.

В один із напружених періодів, коли тривала податкова перевірка, мої нерви були на межі. Я прийшла додому, сіла на кухні й розплакалася від розпачу. В цей момент зайшов мій чоловік, простягнув мені лист і сказав: "Тобі треба спробувати йогу". Я зі злості зім'яла цей папірець і викинула у сміття. Ну і сказала кілька слів про те, що думаю з цього приводу. Але щось там, зверху, певно, відбувається, хтось підштовхує, а ми діємо. Вранці я встала, дістала листочок зі сміття, розгладила та прочитала адресу. І вирушила туди. 

0 / 0

Життя повернулося на 180 градусів. Практика йоги стала для мене іншим світом, паралельною дійсністю. Я з йогою вже понад 12 років. Перші п'ять – приходила на заняття щодня, інколи двічі. 

Через пів року після того, як прийшла у практику, я запропонувала власникам компанії оплачувати заняття йогою співробітникам. Зараз онлайн-тренування може відвідувати кожен працівник 6 разів на тиждень. За моєї ініціативи компанія кілька разів проводила тренування в день йоги на Поштовій площі.

В тяжкі моменти життя йога – наче якір, що утримує від шторму та бурі.

 Що таке правильне дихання в йозі? 

Правильне дихання – це розумне поєднання дихання та рухів. Саме на техніках дихання побудовано більшість вправ йоги. Свідомий та навмисний контроль і регулювання дихання йоги називають пранаямою.   

0 / 0

Ефекти від пранаями бувають різними. Розглянемо деякі з них.

Фізичні ефекти: 

  • зміцнення легенів та серця;
  • регулювання артеріального тиску;
  • регулювання нервової системи;
  • підвищення стійкості організму до вірусів та інфекцій;

Ментальні ефекти:

  • заспокоєння емоцій;
  • запобігання нервозності та депресіям;
  • стресостійкість.

Духовний ефект:

  • поглиблення медитацій.

правильне дихання в йозі

Чому в йозі важливо дихати правильно?

При неправильному диханні йога може не тільки не принести користь, а навіть зашкодити організму. Тому, практикуючи йогу, важливо дотримуватися важливих правил.

  • Коли робимо асани, що розкривають грудну клітку та передню частину тіла, – це завжди вдих. Наприклад, всі прогини назад, підняття рук угору.
  • Нахили вперед, скручування та нахили вбік, рухи, що обмежують розширення грудної клітки, ми завжди робимо на видих.
  • Затримка дихання після вдиху може бути зроблена під час утримання асани. Але не під час самого руху.
  • Рухаємося під час затримки дихання, лише якщо вона йде за видихом.
  • Найголовніше – дихати потрібно легко. Асана має бути комфортною. Коли твоє тіло відчуває сильну напругу та дихання збивається, асана перестає діяти як асана. Тому користуйся диханням як орієнтиром для практики йоги.

Правильне дихання в йозі

Які техніки дихання існують і які з них найбільш популярні? Чим вони корисні?  

Технік пранаями багато, навіть кожна техніка має декілька варіантів. Тут ми не будемо наводити весь процес виконання пранаям, адже це потрібно опановувати з викладачем. Просто коротенько зупинимося на деяких найпоширеніших.

Самаврітті-пранаяма ("квадрат пранаями") – всі чотири фази дихального циклу (вдих, затримка, видих, затримка)  мають одну довжину. Така техніка з однаковим ритмом найбільш поширена. Ця пранаяма безпечна, якщо під час затримки дихання ти відчуваєш повний комфорт. Ця пранаяма гарно тренує легені, поступово та надійно готує їх до тривалих затримок дихання. Пам'ятай: ритм та концентрація важливіші, ніж довжина затримки дихання в секундах.

правильне дихання в йозі

Уджаї-пранаяма може виконуватися як самостійна практика, а також під час асан. Основним елементом цієї практики є обструкція горла з метою загальмувати вхідні та вихідні потоки повітря, звуження голосової щілини. Протипоказання ця техніка має тільки при використанні тривалої затримки дихання для людей з проблемами серця та легень. Але вони можуть виконувати пранаяму без затримок дихання. Ця техніка поліпшує газо- та енергообмін. Практикувати уджаї-пранаяму можна також під час ходьби.  

Капалабхаті (хоча класичні тексти "Шастри" відносять капалабхаті до технік очищення), що в буквальному перекладі може означати "блискучий череп". Така пранаяма має на увазі чистку пранічних каналів – носові порожнини, перегородки  та інші, якими рухається прана. При виконанні капалабхаті чергуються різкі й швидкі видихи з повільним та спокійним вдихом. М'язи живота розслаблені. Вирішальна роль належить саме видиху. Люди з явними вадами легень мають утримуватися від виконання цієї практики. Але капалабхаті – гарний профілактичний засіб проти туберкульозу легенів.  

Отже, практика йогівського дихання на килимку під час занять асанами або під час медитації чи пранаям приносить користь і тілу, і розуму. До того ж при правильному диханні йога приносить величезне задоволення.   

Правильне дихання в йозі

Чи існують техніки, які підходять не всім?

Зараз ми говоримо про практики та техніки дихання, які робимо окремо від асан. Тільки практика пранаями.

В йозі багато технік дихання. Всі вони по-своєму цікаві та ефективні, але кожна має як позитивний ефект, так і свої протипоказання. За одних умов це може бути людині корисним. За інших – завдавати шкоди.

Тому техніки дихання завжди використовуємо з розумом та на початку обов'язково з вчителем, який може це проконтролювати. І важливо не нехтувати саме простими техніками. Також не потрібно постійно змінювати їх. Обери (краще з викладачем) техніки, які підходять саме тобі, й практикуй, поки твоє тіло до них адаптується. Не поспішай. Це піде тобі на користь. 

Практикуй із задоволенням!

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Великдень на Київщині: чи діятиме комендантська година та які заходи безпеки передбачені

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Києві зафіксували рекордний паводок: чи несе він загрозу місту

Експеримент з озеленення: у Києві висадять декоративні луки та частково відмовляться від косіння трави - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Експеримент з озеленення: у Києві висадять декоративні луки та частково відмовляться від косіння трави

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації