Що читає арткураторка: 7 книжок, щоб зрозуміти мистецтво

Що читає арткураторка: 7 книжок, щоб зрозуміти мистецтво Колаж: "ТиКиїв"

Катя Тейлор — кураторка, засновниця інституції культурного розвитку Port of Culture. Книги про мистецтво — її професійна література, і для тих, хто прагне розбиратись у цій темі більше, вона підготувала добірку з семи книжок: про історію сучасного арту, колекціонування, жінок-мисткинь та практичні поради для батьків, які хочуть розмовляти про мистецтво зі своїми дітьми. 

"Читання мене заспокоює. Це моя щоденна практика перед сном. Звучить нудно, але я людина, якій потрібна рутина. Її можна порушувати, проте має бути база, з чого починається і чим закінчується день. Плюс – це прекрасна можливість ні про що інше не думати. Це складно. Тому я скоріше практикую читання ніж по-справжньому читаю. Проте намагаюся утримувати увагу якомога довше.  

Читаю я одразу декілька книжок, залежно від настрою і сил. Прямо зараз в мене на столику Євген Плужник "Недуга", Максим Кривцов "Вірші з бійниці", Беррі та Дженні Вайнхолд "Втеча від близькості", Ольга Токарчук "Емпусіон, посібник з Російського колоніалізму" і мініенциклопедія "Коти 50 найпопулярніших порід". Цілком достатньо, щоб поставити діагноз СДУГ. Але, якщо без жартів, то це мій спосіб побути наодинці, не бігти, не скролити, не вирішувати, не звинувачувати, що роблю недостатньо, а просто бути в моменті з темою, з автором, з героєм. 

Тож список книг про мистецтво буде не тим, що я читаю, а тим, до якого я звертаюся за потреби, коли щось важливо знайти, чого в інтернеті немає. З хороших новин — більша частина цих книг, хоч і професійні, написані простою і цікавою мовою". 

Вілл Гомперц, "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі"

Ця книжка розпаковує мистецтво з легкістю і шармом, водночас заглиблюючись в те, як слава і гроші вплітаються в його канву. Вілл розкриває, що за кожним мазком криється не просто колір, а цілі історії, емоції. Він переконує, що мистецтво — це для всіх, а не лише для еліти.

Що таке сучасне мистецтво? Чому ми його любимо або ненавидимо? І чому це коштує стільки грошей? 

Вілл Ґомперц сім років був директором лондонської галереї Tate, працює редактором відділу мистецтв ВВС, створює огляди новинок мистецького світу, робить мистецтво ближче і зрозуміліше для широкого загалу. Стиль письма Вілла Ґомперца простий для сприйняття. Він переказує канонічну історію, але додає в неї цікаві факти з біографій митців та "оживлює" минулі епохи. Його досвід дозволяє вільно орієнтуватися у різних напрямках та сучасних проблемах, які автор розкладає по поличках для читачів.

Купити книгу на сайті видавництва ArtHuss.

Ерлінг Кагге, A Poor Collector's Guide to Buying Great Art

Це всеосяжний гід для новачків у світі колекціонування мистецтва, коли ви вже трохи розібралися що до чого з Ґомперцем. Ця книга — ваш особистий тренер з входження у світ мистецтва без зайвих витрат. Вона підкаже, з чого розпочати свою колекцію, як не прогадати з вибором, знайти те, що відгукується, і не переплатити. Ідеальна для тих, хто мріє обзавестися власною колекцією шедеврів, але не готовий витрачати багато. Хоч книга більше про західний ринок, вона буде актуальною і для України, де з'явилася ціла плеяда молодих художників. 

Все, що ви завжди хотіли знати про артринок, але боялися запитати. Колекціонер-першопроходець пояснює, як використовувати пристрасть та інтуїцію для придбання ключових творів або створення колекції — навіть з обмеженим бюджетом. 

Ерлінг Кагге — видавець, письменник, юрист, колекціонер, підприємець і політик,  провідний колекціонер міжнародного сучасного мистецтва та перша людина, яка досягла Північного, Південного полюсів та вершини Евересту пішки.

Купити книгу на Amazon.

Філіп Хук, "Сніданок у Sotheby's"

Ця книга відкриває завісу артсвіту з його інтригами, шедеврами та аукціонними баталіями, ніби детектив про мистецтво. Хук, ветеран Sotheby's та Christie's, веде нас лабіринтами артбізнесу, де кожна картина і скульптура має свою долю. Від ікон до скандалів з підробками — це книга не лише про мистецтво, а про його вартість в грошах і історіях з пікантними подробицями.

Філіп Хук — член ради директорів Sotheby's і провідний міжнародний експерт з імпресіоністів і мистецтва початку ХХ століття, працював в аукціонному домі Christie's з 1973 року, де в 1880-1987-му очолював відділ живопису XIX століття. 

"Сніданок у Sotheby's" Філіпа Хука — дотепне і захопливе дослідження феномену мистецтва і його комерційної вартості. У центрі уваги відомого англійського мистецтвознавця, співробітника знаменитих аукціонних будинків "Сотбі" і "Крісті", не з чуток знайомого з таємничим, прихованим від очей дилетантів життям ринку мистецтва, — секрет популярності окремих художників і творчих напрямків, відносини художників і моделей, історії гучних викрадень і підробок. 

Купити книгу на сайті Stylus.

Єжи Фіцовський, "Бруно Шульц. Книга образів"

Справжній витвір мистецтва, який важко вкласти в рамки звичайного розуміння. Це дивовижна мішанина текстів, замальовок, ескізів і розповідей, яка вибивається зі звичних форматів. Книга може здатися складною для розуміння, якщо намагатися її "розшифрувати" звичними методами. Але якщо відкинути очікування і дати їй шанс, вона відкривається як щось неймовірно захопливе, руйнуючи уявлення про те, як має бути побудована книга і що ми маємо від неї отримати.

"Книга образів", яку відомий польський поет і літературознавець Єжи Фіцовський (1924-2006) готував до видання у 1990-х роках (це мав бути цикл альбомів), містить близько п'ятсот рисунків, ілюстрацій і графічних робіт Бруно Шульца.

"Трапляється, що деякі письменники наче на узбіччі своєї творчості займаються як аматори ще й рисуванням чи навіть живописом, нам відомі й письменницькі спроби художників. Однак надзвичайно рідко буває, коли митець є професіоналом в обох царинах, коли вони є для нього рівноцінними. Саме з таким рідкісним дуалізмом ми зустрічаємося у творчості Шульца", — Єжи Фіцовський.

Купити книгу на сайті "Дух і літера".

Бріджит Квінн, "Неймовірні" 

Це як відкриття секретних дверей в історію мистецтва, де головні героїні — п'ятнадцять дивовижних жінок. Ця книжка відтворює їхні творчі подорожі, битви за місце під сонцем у світі, де чоловіки часто були на передньому плані. Через історії талановитих художниць Квінн розкриває їх внесок у культуру і доводить, що їхня сила і талант заслуговують на визнання. Ідеально підійде для кожного, хто цікавиться мистецтвом, історією та роллю жінок у них. І ще я б сказала, що вона має бути на столі кожного чиновника, який час від часу забуває про гендерну рівність. 

Американська дослідниця історії мистецтва Бріджит Квінн оповідає про життя і творчість 15 неймовірних художниць і мисткинь із різних країн та епох — від XVII століття і дотепер. Це повчальна і вельми цікава книжка, доповнена репродукціями робіт, а також сучасними портретами героїнь, які створила надзвичайно популярна американська ілюстраторка Ліза Конгдон.

Завдяки Бріджит Квінн світ відкрив 15 неймовірних жінок-художниць, які були загублені у часі чи знаходилися в тіні чоловіків.

Купити книгу на сайті видавництва ArtHuss.

Даніелле Криза, "Велика важлива книга про мистецтво (тепер і про жінок)"

Ще одна праця, яка продовжує тему жінок. Через свої роботи вона просвітлює унікальний внесок жінок у мистецтво, що допомагає краще зрозуміти їхню роль в історії. Праця "Велика важлива книга про мистецтво" — це ще один приклад її роботи, яка продовжує цю традицію, доповнюючи портрет жінок-художниць і їхній внесок до світового мистецтва.

Даніелле Криза здобула ступінь бакалавра образотворчого мистецтва в Університеті Вікторії Британської Колумбії та закінчила аспірантуру графічного дизайну в коледжі Шерідан в Онтаріо. 

Авторка розповідає про мисткинь, які творили в різні часи, та все ж залишалися у тіні історії. Кожен розділ цієї книги розпочинається завданням, яке зачіпає внутрішнього художника, спонукаючи читача створювати нову захоплюючу роботу та прокладати власний творчий шлях. Інтерв'ю, зображення та історії сучасних художниць, які перебувають на вершині своєї слави, дають додаткове натхнення, а історичні ретроспективи пов'язують їх із роботами жінок-новаторів минулого.

Купити книгу на сайті видавництва ArtHuss.

Франсуаза Барб-Галль, "Як розмовляти з дітьми про мистецтво?"

Авторка розглядає прості методи та підходи, які можуть допомогти батькам зробити мистецтво захопливим і зрозумілим для їхніх дітей. Але насправді вона годиться і для дорослих (бо: "я сам так намалюю"). Побудована дуже просто, за алфавітом, вона не потребує системного читання. Можна відкрити на будь-якій сторінці і присвятити стільки часу, скільки є.

Франсуаза ділиться порадами про те, як обговорювати твори мистецтва з малечею, включаючи питання, що можуть спонукати їх до власних думок і аналізу. Книга також розказує про те, як уникнути поширених помилок у розмовах про мистецтво з дітьми і як зацікавити їх. Має якраз цими днями бути перевидана в видавництві "Старого лева". 

Простими словами й в зручній формі авторка підказує, як навчити дітей "бачити" картину, розуміти її та відчувати. На найбільш поширені й актуальні питання запропоновано лаконічні відповіді, покликані задовольнити цікавість і заохотити до нових пошуків. Це конспект, путівник, довідник і мистецький альбом, який можна ретельно вивчати вдома, нашвидкуруч гортати у транспорті чи розглядати в парку.

Книга адресована не лише натхненним батькам і педагогам, які прагнуть змалку зацікавити дітей світом мистецтва, — вона й для тих допитливих читачів і читачок, які ніяк не знаходили часу його пізнати. 

Купити книгу на сайті видавництва ВСЛ.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
grinuova_portrait.jpg - Тетяна Гриньова
Щаслива людина: пишу лише про те, що мені цікаво. Любительський спорт і марафонський біг, читання і книжки, біографії.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації